Биткойн е сравнително нова форма на валута, която едва започва да влива в основния поток, но много хора все още не разбират защо трябва да положат усилия да го използват.
Защо да използвате биткойн? Ето 10 причини, поради които си струва да отделите време да се включите в тази виртуална валута.
Това е бързо
Когато плащате чек от друга банка в банката си, банката често ще задържи тези пари за няколко дни, защото не може да се довери, че средствата са наистина налични. Също така, международните банкови преводи могат да отнемат относително дълго време. Bitcoin транзакциите обаче обикновено са много по-бързи.
Транзакциите могат да бъдат незабавни, ако те са транзакции с "нулево потвърждение", което означава, че търговецът поема риска от приемане на транзакция, която все още не е потвърдена от блок-веригата биткойн . Или те могат да отнемат около 10 минути, ако даден търговец изисква сделката да бъде потвърдена. Това е много по-бързо от междубанковия трансфер.
Евтино е
Какво казваш? Твоите транзакции с кредитна карта са мигновени? Е, това е вярно. Но вашият търговец (и вероятно вие) плащате за тази привилегия. Някои търговци ще таксуват такса за транзакции с дебитни карти, тъй като те трябва да платят такса за получаване, за да ги изпълнят. Таксите за транзакция на биткойн са минимални или в някои случаи са безплатни.
Централните правителства не могат да го отнемат
Спомнете си какво се е случило в Кипър през март 2013 г. ? Централната банка иска да вземе обратно несигурни депозити, по-големи от 100 000 долара, за да помогне за рекапитализацията, причинявайки огромни вълнения в местното население.Това не може да се случи с "биткойн". Тъй като валутата е децентрализирана, вие я притежавате. Никоя централна власт няма контрол и така банката не може да го отнеме от вас. За тези, които намират доверието си в традиционната банкова система, разкриват, това е голяма полза.
Няма обратно изкупуване
След като биткойни са изпратени, те са изчезнали. Лицето, изпратило биткоини, не може да се опита да ги извлече без съгласието на получателя. Това затруднява извършването на видовете измами, които често виждаме с кредитни карти, при които хората правят покупка и след това се свързват с компанията за кредитни карти, за да направят запитване за възстановяване, като ефективно обръщат транзакцията.
Хората не могат да откраднат информацията за плащане от търговците
Повечето онлайн покупки днес се извършват чрез кредитни карти, но през 20-те и 30-те години, когато са се появили първите предшественици на кредитни карти, интернет все още не е бил замислен. Кредитните карти не е трябвало да се използват онлайн и са били несигурни. Онлайн формулярите изискват да въведете цялата си тайна информация (номер на кредитна карта, дата на валидност и номер на CSV) в уеб формуляр. Трудно е да се мисли за по-малко сигурен начин да се прави онлайн бизнес. Ето защо номерата на кредитни карти продължават да се крадат.
Биткойн транзакциите обаче не изискват от вас да се откажете от тайна информация. Вместо това те използват две неща: публичен ключ и частен. Всеки може да види публичния ключ, но вашият частен ключ е таен. Когато изпращате нещо, подпишете транзакцията, като комбинирате заедно вашите публични и частни ключове и приложете математическа функция към тях. Това създава сертификат, който доказва, че транзакцията е дошла от вас.
Това не е инфлационна
Проблемът с обикновената фиат валута е, че правителствата могат да отпечатват колкото се може повече от тях, както често правят. Ако няма достатъчно щатски долари за изплащане на държавния дълг, тогава Федералният резерв може просто да отпечата повече. Ако икономиката забави, тогава правителството може да вземе новосъздадените пари и да ги инжектира в икономиката чрез много популяризиран процес, известен като количествено облекчаване. Това води до намаляване на стойността на дадена валута.
Ако внезапно удвоите броя на доларите в обращение, значи това означава, че има два долара, преди е имало само един. Някой, който продаваше шоколад за един долар, ще трябва да удвои цената, за да си струва същото като преди, защото един долар внезапно има само половината от стойността си. Това се нарича инфлация, което води до увеличаване на цената на стоките и услугите. Инфлацията може да бъде трудна за контролиране и може да намали покупателната способност на хората. Bitcoin е проектиран да има максимален брой монети. Само 21 милиона ще бъдат създадени някога съгласно първоначалната спецификация. Това означава, че след това броят на биткойните няма да нараства, така че инфлацията няма да бъде проблем. Всъщност, дефлацията - когато цената на стоките и услугите пада - е по-вероятно.
Биткойн е таен, колкото искате
Понякога не искаме хората да знаят какво сме купили. биткойн е относително частна валута. От една страна, тя е прозрачна - благодарение на блок-веригата, всеки знае колко точно има един адрес на биткойн в транзакциите. Те знаят откъде са дошли тези транзакции и къде са изпратени. От друга страна, за разлика от традиционните банкови сметки, никой не знае кой държи конкретния адрес. Това е като да имате ясен пластмасов портфейл без видим собственик. Всеки може да гледа вътре, но никой не знае на кой е той. Струва си обаче да се отбележи, че хората, които използват несвоевременно биткойн (като например винаги използвайки един и същ адрес на биткойн или комбинирайки монети от няколко адреса в един адрес), рискуват да улеснят идентифицирането им онлайн.
Не е нужно да се доверявате на никой друг
В конвенционалната банкова система трябва да се доверите на хората да се справят с парите ви по подходящ начин. Трябва да се доверите на банката, например. Може да се наложи да се доверите на фирма за плащане от трета страна. Често ще трябва да се доверите на търговеца. Тези организации изискват от вас важни, чувствителни данни. Тъй като биткойн е изцяло децентрализирана, не трябва да се доверявате на никой, когато го използвате. Когато изпращате транзакция, той е цифрово подписан и защитен. Неизвестен миньор ще го потвърди, а след това сделката е завършена. Търговецът дори не трябва да знае кой си, освен ако не сте уредили да му кажете.
Вие го притежавате
Няма друга електронна касова система, в която вашият акаунт не е собственост на някой друг. Вземете PayPal, например: ако компанията реши по някаква причина, че сметката ви е била злоупотребена, тя има правото да замрази всички активи държани в сметката без да ви консултира. След това зависи от вас да преминете през какжито и да са трудности, за да го изчистите и да имате достъп до средствата си. С "биткойн" притежавате частния ключ и съответния публичен ключ, който представлява адреса. Никой не може да ви отнеме от вас (освен ако не го загубите сами или го споделите с уеб портфейл и те го загубят).
Можете да създадете собствени пари
Независимо от невероятния напредък в технологията за цветно печатане на правителствата, повечето национални правителства предприемат доста слаб поглед върху себе си, като произвеждат свои собствени пари. С биткойн, обаче, се насърчава. Можете със сигурност да купите биткойн на отворения пазар, но можете също да си направите свой собствен, ако разполагате с достатъчно изчислителна мощ. След като покриете първоначалната си инвестиция в оборудване и електричество. И кой не би искал компютърът му да печели пари, докато спи?
Коментари
Публикуване на коментар